Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 250mA; max.200VAC; max.200VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AQV257A
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQV257A
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 250mA; max.200VAC; max.200VDC
| Mounting | SMT |
| Case | DIP6 |
| Max. operating current | 250mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 2.6Ω |
| Body dimensions | 8.8x6.4x3.4mm |
| Switched voltage | max. 200V AC, max. 200V DC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 1.5ms |
| Control current max. | 3mA |