Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 50A; 20mA; HE
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
AQV258H5
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQV258H5
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 50A; 20mA; HE
| Mounting | THT |
| Case | DIP4 |
| Max. operating current | 20mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body dimensions | 8.8x6.4x3.9mm |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 1.5kV AC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |