Relay: solid state; SPST-NO + SPST-NC; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 50A
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
AQW612SXJ
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQW612SXJ
Specification for Relay: solid state; SPST-NO + SPST-NC; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 50A
| Mounting | SMD |
| Case | SOP8 |
| Max. operating current | 450mA |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Insulation voltage | 1.5kV |
| Switched voltage | max. 60V AC |
| Contacts configuration | SPST-NO + SPST-NC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |