Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 6VDC; Icntrl: 50A; 1.25A; GU
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
AQY212FG2S
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQY212FG2S
Product downloads
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 6VDC; Icntrl: 50A; 1.25A; GU
| Mounting | SMD |
| Case | SOP4 |
| Max. operating current | 1.25A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Insulation voltage | 500V |
| Switched voltage | max. 60V AC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |