Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 6.5A; 2.7A; THT
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
AQZ202DJ
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQZ202DJ
Specification for Relay: solid state; SPST-NO; Ucntrl: 5VDC; Icntrl: 6.5A; 2.7A; THT
| Mounting | THT |
| Max. operating current | 2.7A |
| Operating temperature | -40...100°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Insulation voltage | 2.5kV |
| Switched voltage | max. 60V AC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |