Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 1A; max.600VAC; max.600VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AQZ206G2
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AQZ206G2
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Icntrl max: 3mA; 1A; max.600VAC; max.600VDC
| Mounting | THT |
| Case | SIL4 |
| Max. operating current | 1A |
| Operating temperature | -40...85°C |
| On-state resistance | 800mΩ |
| Body dimensions | 21x12.5x3.5mm |
| Switched voltage | max. 600V AC, max. 600V DC |
| Relay variant | 1-phase, PhotoMOS |
| Type of relay | solid state |
| Operate time | 3ms |
| Control current max. | 3mA |