ASPIAIG-F1040-8R2M-T
Multiples: 500.0
Minimum quantity: 500.0
Product code: ASPIAIG-F1040-8R2M-T
Manufacturer: ABRACON
Manufacturer code: ASPIAIG-F1040-8R2M-T
  • Mounting
  • Resistance
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Height
  • Operating current
  • Inductance
  • Conform to the norm
  • Type of inductor
  • Saturation current
Add to Cart
Product downloads
Specification for ASPIAIG-F1040-8R2M-T
Mounting SMD
Resistance 22.5mΩ
Operating temperature -40...125°C
Tolerance ±20%
Height 4mm
Operating current 8A
Inductance 8.2µH
Conform to the norm AEC-Q200
Type of inductor wire
Saturation current 12.5A
Test frequency 100kHz