Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST-NC; 0.1A/30VDC; Pos: 2
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
400.0
Product code:
ASQ10227
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: ASQ10227
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST-NC; 0.1A/30VDC; Pos: 2
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance: | 1000mΩ |
| Body dimensions | 13.3x5.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NC |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-(OFF) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.7N |