Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
AV444461
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AV444461
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | AgNi + Au |
| Max. contact resistance: | 200mΩ |
| Body dimensions | 7.5x2.5x4.5mm |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 290mN |