Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.1A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AVL3805613
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AVL3805613
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 0.1A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | CuNi + AgNi + Au |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 30000000cycles |
| Electrical life | 200000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 0.1A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.47N |
| DC contacts rating @L | 0.1A / 30V DC |