Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; 3A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
AVT34143
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: AVT34143
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 3A/250VAC; 3A/30VDC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Contact material | AgNi |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.1mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 390mN |
| AC contacts rating @L | 2A / 250V AC |
| DC contacts rating @L | 2A / 30V DC |