Screw; M2.5x4; 0.45; Head: cheese head; slotted; 0,6mm; steel; zinc
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
B2.5X4/BN404
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: B2.5X4/BN404
Product downloads
Specification for Screw; M2.5x4; 0.45; Head: cheese head; slotted; 0,6mm; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 4mm |
| Thread | M2,5 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| Kind of cut | slotted |
| Head height | 1.6mm |
| Head diameter | 3mm |
| BN standard | 404 |
| Strength class | 4.8 |