Microswitch TACT
Multiples:
1371.0
Minimum quantity:
1371.0
Product code:
B3F-1102-G
Manufacturer: OMRON
Manufacturer code: B3F-1102-G
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 6x6x4.3mm |
| Mechanical durability | 300000cycles |
| Illumination | none |
| Electrical life | 300000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 1.5N |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | round |
| Button height | 4.3mm |