Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
404.0
Product code:
B3F 1125R
Manufacturer: OMRON
Manufacturer code: B3F 1125R
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Leads | for soldering |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Operating Force | 2.6N |
| Button height | 5mm |