Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
32.0
Product code:
B3F 5001G
Manufacturer: OMRON
Manufacturer code: B3F 5001G
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Leads | for PCB |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.3mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Button height | 4.3mm |