Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST; 10A/250VAC; (ON)-OFF
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
BVM3FYULS
Manufacturer: SAIA-BURGESS
Manufacturer code: BVM3FYULS
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPST; 10A/250VAC; (ON)-OFF
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 28x15.8x10.5mm |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 4.5N |
| Lever length | 13.7mm |