Diode: rectifying; THT; 1kV; 2A; tape; Ifsm: 70A; DO27; Ufmax: 1.3V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BY299S
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: BY299S
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1kV; 2A; tape; Ifsm: 70A; DO27; Ufmax: 1.3V
| Mounting | THT |
| Case | DO27 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. forward impulse current | 70A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Type of diode | rectifying |