Diode: rectifying; THT; 800V; 3A; Ammo Pack; Ifsm: 100A; DO201; 0.5us
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BY399-1
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BY399
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 800V; 3A; Ammo Pack; Ifsm: 100A; DO201; 0.5us
| Mounting | THT |
| Case | DO201 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Reverse recovery time | 500ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |