Diode: rectifying; THT; 200V; 5A; tape; Ifsm: 500A; DO27; Ufmax: 1.35V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BY500-200-1
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: BY500-200
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 5A; tape; Ifsm: 500A; DO27; Ufmax: 1.35V
| Mounting | THT |
| Case | DO27 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. forward impulse current | 500A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.35V |
| Type of diode | rectifying |