Diode: rectifying; THT; 200V; 5A; Ammo Pack; Ifsm: 200A; Ø5,4x7,5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BY500-200-DIO
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BY500-200
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 5A; Ammo Pack; Ifsm: 200A; Ø5,4x7,5mm
| Mounting | THT |
| Case | Ø5,4x7,5mm |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 20A |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 200ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |