Diode: rectifying; THT; 1kV; 5A; Ifsm: 300A; DO27; Ufmax: 1.1V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BY550-1000-LGE
Manufacturer: LUGUANG ELECTRONIC
Manufacturer code: BY550-1000
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1kV; 5A; Ifsm: 300A; DO27; Ufmax: 1.1V
| Mounting | THT |
| Case | DO27 |
| Kind of package | tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |