Diode: rectifying
Multiples:
900.0
Minimum quantity:
900.0
Product code:
BYC100W-1200PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC100W-1200PQ
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 900A |
| Load current | 100A |
| Max. forward voltage | 2.2V |
| Reverse recovery time | 115ns |
| Type of diode | rectifying |