Product code: BYC10B-600,118
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC10B-600,118
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 10A; 55ns; Package: reel,tape; D2PAK
Mounting SMD
Case D2PAK, SOT404
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 600V
Features of semiconductor devices ultrafast switching
Max. forward impulse current 71A
Load current 10A
Max. forward voltage 1.4V