Diode: rectifying
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BYC10D-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC10D-600,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 65A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Reverse recovery time | 18ns |
| Type of diode | rectifying |