Diode: rectifying; SMD; 650V; 12A; 13ns; DPAK; Ufmax: 2.3V; Ifsm: 135A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC12MD-650PJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC12MD-650PJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 650V; 12A; 13ns; DPAK; Ufmax: 2.3V; Ifsm: 135A
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Max. load current | 24A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 135A |
| Load current | 12A |
| Max. forward voltage | 2.3V |
| Reverse recovery time | 13ns |
| Type of diode | rectifying |