Diode: rectifying; THT; 600V; 15A; tube; Ifsm: 200A; TO220AC; 19ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC15-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC15-600,127
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 15A; tube; Ifsm: 200A; TO220AC; 19ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Reverse recovery time | 19ns |
| Type of diode | rectifying |