Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; Ifsm: 300A; D2PAK; Ufmax: 2.75V
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
BYC30B-600PJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC30B-600PJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; Ifsm: 300A; D2PAK; Ufmax: 2.75V
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, SOT404 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2.75V |
| Reverse recovery time | 35ns |
| Type of diode | rectifying |