Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 270A; TO247-2; 26ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC30W-600PT2Q
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC30W-600PT2Q
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 270A; TO247-2; 26ns
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 60A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 270A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2.75V |
| Reverse recovery time | 26ns |
| Type of diode | rectifying |