Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 260A; SOD59,TO220AC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC30Y-600PSQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC30Y-600PSQ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 30A; tube; Ifsm: 260A; SOD59,TO220AC
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 60A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 260A |
| Load current | 30A |
| Max. forward voltage | 2.75V |
| Reverse recovery time | 45ns |
| Type of diode | rectifying |