Diode: rectifying
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BYC405X-400PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC405X-400PQ
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 10A |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 70A |
| Max. forward voltage | 880mV |
| Reverse recovery time | 38ns |
| Type of diode | rectifying |