Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC5B-600,118
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC5B-600,118
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, SOT404 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 44A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 2.2V |
| Reverse recovery time | 30ns |
| Type of diode | rectifying |