Diode: rectifying
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BYC5DX-500,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC5DX-500,127
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 500V |
| Features of semiconductor devices | superfast switching |
| Max. forward impulse current | 40A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.15V |
| Reverse recovery time | 16ns |
| Type of diode | rectifying |