Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; tube; Ifsm: 550A; Ufmax: 3.3V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC60W-1200PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC60W-1200PQ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; tube; Ifsm: 550A; Ufmax: 3.3V
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC Modified |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 550A |
| Load current | 60A |
| Max. forward voltage | 3.3V |
| Reverse recovery time | 55ns |
| Type of diode | rectifying |