Diode: rectifying; THT; 600V; 75A; tube; Ifsm: 750A; Ufmax: 2.1V; 50ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYC75W-600PQ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYC75W-600PQ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 75A; tube; Ifsm: 750A; Ufmax: 2.1V; 50ns
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC Modified |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 750A |
| Load current | 75A |
| Max. forward voltage | 2.1V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |