Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYG10Y
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BYG10Y
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Max. load current | 5A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode |
| Max. forward impulse current | 27A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.15V |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |