Diode: rectifying; SMD; 200V; 1.5A; 75ns; Package: reel,tape; SMA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYG20D
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BYG20D
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 200V; 1.5A; 75ns; Package: reel,tape; SMA
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 5A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 27A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |