Diode: rectifying; SMD; 800V; 1.5A; 120ns; Ufmax: 1.6V; Ifsm: 30A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYG21K-E3/TR
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYG21K-E3/TR
Specification for Diode: rectifying; SMD; 800V; 1.5A; 120ns; Ufmax: 1.6V; Ifsm: 30A
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. load current | 1.5A |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.6V |
| Reverse recovery time | 120ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1µA |