Diode: switching
Multiples:
7500.0
Minimum quantity:
7500.0
Product code:
BYG21M-E3/TR3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYG21M-E3/TR3
Product downloads
Specification for Diode: switching
| Mounting | SMD |
| Case | SMA, DO214AC |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, fast switching, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1.5A |
| Max. forward voltage | 1.6V |
| Reverse recovery time | 120ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |