Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYG22DHE3_A/H-1
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYG22DHE3_A/H
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO214AC, SMA |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 2A |
| Max. forward impulse current | 35A |
| Load current | 2A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Application | automotive industry |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 1µA |