Diode: rectifying; SMD; 1.3kV; 1A; 75ns; Package: reel,tape; SMA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYG23T
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: BYG23T
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 1.3kV; 1A; 75ns; Package: reel,tape; SMA
| Mounting | SMD |
| Case | SMA |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.3kV |
| Max. load current | 3A |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 15A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.9V |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |