Diode: rectifying
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BYM11-1000-E3/97
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYM11-1000-E3/97
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DO213AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 1A |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 500ns |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |