Diode: rectifying; SMD; 600V; 1A; Package: reel,tape; DO213AB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYM11-600-E3/97
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYM11-600-E3/97
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 1A; Package: reel,tape; DO213AB
| Mounting | SMD |
| Case | DO213AB |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | glass passivated, fast switching |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.3V |
| Reverse recovery time | 250ns |
| Type of diode | rectifying |
| Quantity in package | 5000pcs. |