Diode: rectifying; THT; 200V; 10A; tube; Ifsm: 55A; TO220FP; 25ns
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
BYQ28X-200,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYQ28X-200,127
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 200V; 10A; tube; Ifsm: 55A; TO220FP; 25ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 10A |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 55A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 25ns |
| Type of diode | rectifying |