Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 16A; tube; Ifsm: 165A; Ufmax: 2.7V
Multiples:
600.0
Minimum quantity:
600.0
Product code:
BYR16W-1200Q
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYR16W-1200Q
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 16A; tube; Ifsm: 165A; Ufmax: 2.7V
| Mounting | THT |
| Case | TO247AC Modified |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Max. forward impulse current | 165A |
| Load current | 16A |
| Max. forward voltage | 2.7V |
| Reverse recovery time | 40ns |
| Type of diode | rectifying |