Diode: rectifying; THT; 800V; 8A; tube; Ifsm: 66A; TO220AC; 75ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYR29-800,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYR29-800,127
Specification for Diode: rectifying; THT; 800V; 8A; tube; Ifsm: 66A; TO220AC; 75ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220AC |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 66A |
| Load current | 8A |
| Max. forward voltage | 1.95V |
| Reverse recovery time | 75ns |
| Type of diode | rectifying |