Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYR5D-1200PJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYR5D-1200PJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 55A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 1.55V |
| Type of diode | rectifying |