Diode: rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYT56J-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BYT56J-TAP
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | SOD64 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | avalanche diode, glass passivated |
| Max. forward impulse current | 80A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.4V |
| Reverse recovery time | 100ns |
| Type of diode | rectifying |