Diode: rectifying; SMD; 600V; 15A; 60ns; D2PAK; Ufmax: 1.25V
Multiples:
800.0
Minimum quantity:
800.0
Product code:
BYT79B-600PJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYT79B-600PJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 15A; 60ns; D2PAK; Ufmax: 1.25V
| Mounting | SMD |
| Case | D2PAK, SOT404 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 165A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.25V |
| Reverse recovery time | 60ns |
| Type of diode | rectifying |