Diode: rectifying; THT; 600V; 15A; tube; Ifsm: 143A; TO220FP-2; 50ns
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BYT79X-600,127
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYT79X-600,127
Specification for Diode: rectifying; THT; 600V; 15A; tube; Ifsm: 143A; TO220FP-2; 50ns
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. forward impulse current | 143A |
| Load current | 15A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |