Diode: rectifying
Multiples:
7500.0
Minimum quantity:
7500.0
Product code:
BYV10ED-600PJ
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Manufacturer code: BYV10ED-600PJ
Product downloads
Specification for Diode: rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | DPAK |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Features of semiconductor devices | ultrafast switching |
| Max. forward impulse current | 70A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 2V |
| Reverse recovery time | 50ns |
| Type of diode | rectifying |